Uluslararası Bodrum Dans Festivali

Uluslararası Bodrum Dans Festivali

Her Mayıs ayının son haftasında gerçekleşen “Uluslararası Bodrum Dans Festivali” UNESCO kültürel etkinlikler listesinde yer alan, Avrupa’nın en büyük dans festivallerinden birisi.

On altı yıl önce yerel bir etkinlik olarak başlayan ve her yıl giderek artan bir katılımcı kitlesi ile gerçekleşen uluslararası Bodrum Dans Festivalinin bu yıl on sekizincisi gerçekleşiyor.

Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile Bodrum Dans Kulübü tarafından organizasyonu gerçekleştirilen “Uluslararası Bodrum Dans Festivali” her yıl Mayıs ayının son haftasında Bodrum yarımadasında uluslararası boyutta gerçekleşiyor.

Geçtiğimiz yıl Bodrum ve Turgutreis’de eş zamanlı olarak aynı anda gerçekleşen festival etkinliklerine onlarca ülkeden 1242 dansçı katılmıştı.

Birleşmiş Milletler Eğitim ve Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO tarafından da kültürel etkinlikler listesine alınan ve her yıl logo kullanım talebi yenilenen festival Avrupa’nın en büyük dans festivali olarak gerçekleşiyor.

Türkiye Dans Sporları Federasyonu tarafından da desteklenen festivalde TDSF kulüplerarası Salsa final yarışmaları Bodrum’da gerçekleşiyor. Türkiye’nin her yanından 700 den fazla sporcu ve 2 bini aşkın sporcu yakını bu yarışmalar için Bodrum’a geliyor.

Uluslararası Bodrum Dans Festivali ayrıca dünyada bir ilke de imza atarak festival komitesinde Avrupa’nın neredeyse tüm ülkelerinin yer aldığını da belirtmemizde fayda var.

Festival komitesinde 21 ülkeden 32 gönüllü yer alıyor. Bu gönüllüler festivalden 45 gün önce Bodrum’a gelerek eşi benzeri görülmemiş bir ortak çalışma sergiliyorlar. 21 farklı kültürden 32 yabancı misafir kültürel birlikteliğin en güzel örneğini sergiliyorlar. Bu yönü ile festival UNESCO tarafından da her yıl logo kullanımı ile ödüllendiriliyor. Festivalin diğer festivallerden bir diğer farkı da Bodrum ekonomisine doğrudan direkt etki ediyor olması. 36 ülkede çıkan 360 haberin mükemmel bir reklam olması bir kenara, festivale gerek gösteri yapmak için gelen yabancı dansçılar olsun, gerekse TDSF yarışmalarında yarışmak için gelen binlerce kişi, tüm konaklama ve yemek masraflarını kendileri ödüyorlar ve düşük sezonda Bodrum’a hatırı sayılır bir döviz bırakıyorlar. Geçtiğimiz yıl bir haftada Bodrum’a kazandırdığı dövizin 1.2 milyon Euro olduğunu düşünürsek, festivalin sadece bu yönü ile bile Bodrum için ne derece faydalı olduğunu görmemize yeterlidir.

Festival Bodrum Belediyesi başta olmak üzere, AB Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da destekleniyor.

30 farklı ülkeden gelen ve toplam 122 gönüllüye ulaşan komitesi ile dünya tarihinde bir ilke imza atan tek etkinlik olan Uluslararası Bodrum Dans Festivali, 2017 yılında da 23-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festival hakkında ayrıntılı bilgi almak için resmi web sitesi olan: www.bodrumdancefest.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply